روستاگردی با لوتکا

۴۵ دقیقه آرامش و لذت

لوتکاسواری را در لوتکا تجربه کنید

روستای سرخشکی سه رودخانه دارد که هر سه از انشعابات سفیدرود هستند و به دریای خزر می‌رسند.  روشن آب یکی از این رودخانه هاست که در انتهای اقامتگاه لوتکا اسکله کوچکی بر روی آن ساخته شده است.

از این اسکله دست ساز می‌توانید همراه لوتکاچیان ماهر روستا سوار بر لوتکا شوید و تا نزدیکی خزر در رودخانه آرام روشن‌آب گشت و گذار کنید. در طول راه لاک‌پشت‌ها، مرغان دریایی و پروانه ها و سنجاقک های زیبا شما را همراهی می‌کنند. مخصوصاً اگر علاقمند به عکاسی از طبیعت بکر هستید این سفر را از دست ندهید.

لوتکا چطور ساخته می‌شود؟

لوتکاسازی از جمله حرفه‌هایی است که در میان ساکنین سواحل دریای کاسپین رواج دارد و از پدر به پسر به ارث می‌رسد. لوتکا‌ساز پس از آماده کردن الوار لازم و مناسب، ابتدا کف قایق را طراحی می‌کند. سپس لبه‌های قایق را برش می‌زند و لبه‌های تخته را به وسیله میخ بهم متصل می‌کند.

اتصال لبه‌های الوار کف قایق کاری حساس است. برای جلوگیری از نفوذ آب باید الوارها به درستی جفت شود. بعد از آن  اسکلت لبه قایق بوسیله الوار شکل می‌گیرد. سپس چارچوب درونی قایق به دقت بریده می‌شود و در قسمت‌های مساویِ طول قایق قرار می‌گیرد.

در این حرفه برش‌ها و محل استقرار تکه‌های چوب بسیار اهمیت دارد. در ساخت قایق، باید به توازن دو طرف قایق دقت شود و قسمت‌های اضافی قایق بریده شود. پس از سمباده‌کاری قایق آماده به آب انداختن است. به طور معمول ساخت این قایق سه روز به طول می‌انجامد.

اندازه قایق

اندازه قایق بستگی به رودخانه‌ای دارد که به آن انداخته می‌شود. مثلا لوتکاهایی که در اطراف روستای سرخشکی و حوالی اقامتگاه بوم گردی لوتکا ساخته می‌شود به دلیل باریک بودن رودخانه‌های این اطراف، کوچک‌ است. در حالی که لوتکاهایی که سمت دلتای سفیدرود در پارک ملی بوجاق به آب انداخته می‌شوند بزرگ‌تر است.

لوتکا چیست؟

لوتکا نوعی قایق قدیمی و نام آشنا برای ساکنین سواحل کاسپین و حاشیه مرداب انزلی است. این واژه کلمه‌ای وارداتی از روسی به گیلکی است که به قایق‌های چوبی پارویی با دو نوک‌ تیز اشاره دارد. این قایق کوچک، نوع خاصی است که در مرداب یا رودخانه‌ها برای صید ماهیان استفاده می‌شود. بنابراین برای بسیاری از مردم روستا ارزش بالایی دارد چون ارتزاق آنها به این قایق کوچک وابسته است.

لوتکا چطور هدایت می‌شود؟

هر لوتکا معمولا گنجایش ۳ نفر را دارد؛ لوتکاچی و دو سرنشین دیگر. در گویش محلی به کسی که این نوع قایق چوبی را می‌راند، لوتکاچی گویند. دو طرف قایق به شکل V است و برقراری تعادل آن نیاز به مهارت بسیار دارد. لوتکاچی برای راندن لوتکا تنها از یک پارو استفاده می کند. در یک طرف لوتکا می‌ایستد و با زدن پارو به کف رودخانه، آن را هدایت می‌کند.

گیاه وارنگ بو چیست

مهمترین دلیل محبوبیت وارنگ بو، طعم و عطر خاصی است که به غذاها و مخلفات مخصوص گیلان می‌بخشد و همچون گیاهان بومی دیگر این منطقه همچون چوچاق، خالیواش و ترش واش، طعم این غذاها را خاص و ماندگار کرده است.

باقلا سبز

باقلا محصول فصل خنک است و نیاز به آب فراوان در مرحله رشد دارد. برای همین هم در مجموعه لوتکا، باقلا را نیمه دوم آذر و انتهای زمین نزدیک رودخانه که زمین مرطوب است، کاشتیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رزرو کنید