سرچشمه و مخزن مرداب انزلی

۱۱ رود اصلی و ۳۰ رود فرعی آب تالاب را تامین می‌کنند از جمله رودخانه پیربازار، رمضان بکنده، قنادی، لله کا، بیجرود، نوخاله، هندخاله، سیاه‌درویشان، گاز رودبار، نرگستان، چومثقال، کلسر، شیجان، اسپند، چکوور، مرغک خالکایی، بهمبر، شیله‌سر و کانال مادر.

در نهایت این آب از طریق یک کانال کشتیرانی که به وسیله‌ی دو موج‌شکن واقع در تأسیسات بندرگاه انزلی حمایت می‌شوند، به دریای خزر می‌ریزد. رودخانه‌های اصلی که از طریق موج‌شکن‌های بندرانزلی به دریای خزر مرتبط می‌شوند به ترتیب از شرق به غرب عبارتند از: سوسر روگا، پیربازار روگا، چپ خاله، راست خاله یا نهنگ روگا و مهدی روگا یا کلویر روگا.
در فصول پرآبی و کم‌آبی میزان آب تالاب تغییر می‌کند. در فصول پرآبی، وسعت محدوده آب تالاب به بیش از ۱۰۰ کیلومتر مربع می‌رسد و در فصول کم‌آبی این مقدار به کمتر از ۸۰ کیلومتر مربع کاهش می‌یابد.

تالاب انزلی

تالاب انزلی یا مرداب انزلی یکی از زیباترین و پرطرفدارترین مقاصد طبیعت گردی در ایران می باشد که مآمن امنی را برای بسیاری از جانوران فراهم کرده است. این تالاب بر سر راه رودخانه هایی که به دریای خزر می ریزند قرار دارد و نقش یک تصفیه خانه را برای آنها بازی می کند.

دو شهر بندرانزلی و آبکنار در ساحل این تالاب قرار دارند؛ تالابی که از جمله تالاب های طبیعی و آب شیرین کشور و میزبان جزایر متعددی است. این تالاب یکی از انواع تالاب‌های ساحلی (Coastal Wetland) به شمار می‌رود و پس‌روی دریای خزر و جریانات دریایی منجر به جداسازی آن از دریا شده است.

در فصل بهار، عمق آب تالاب به بیشترین مقدار خود می‌رسد؛ حدود ۵.۲ متر عمق در نواحی غربی. به دلیل نوسانات سطح آب دریای خزر، در اثر جزر و مد این مقدار همواره متغیر است.

تور مرداب انزلی

رزرو تور تالاب انزلی

برای رزرو تور تالاب انزلی با ما تماس بگیرید:

۰۹۱۱۶۲۳۸۱۵۶

تماشای لاله مردابی

یکی از زیباترین جاذبه های تالاب انزلی رویش گل لاله مردابی در آن است. لاله مردابی یا لاله تالابی یا لوتوس، گیاهی دارای برگ های مدور و قلبی شکل بسیار بزرگ می باشد که از آب بیرون می آید و به رنگ سبز متمایل به آبی با گل های درشت دارای گلبرگ های صورتی رنگ ضخیم و متعدد دیده می شود.

بسیاری این گل را با نیلوفر آبی اشتباه می گیرند اما با کمی توجه به ظاهر آنها و می توانند متوجه تفاوت هایشان بشوند.

این گل از اواخر خرداد تا اوایل تیر سر از آب بیرون می آورد و تا اواخر تابستان مهمان تالاب انزلی می شود. لاله مردابی از گیاهان شناور است که ریشه ی آنها در داخل آب و ساقه و برگ‌ها و گل در خارج از آب به صورت شناور قرار دارند.

پرنده نگری

تعداد زیادی از پرندگانی که از سوی کشورهای همسایه شمالی به ایران می آیند، به تالاب انزلی پناه می برند. همین امر باعث می شود که این مکان یکی از بهترین موقعیت ها را برای انجام فعالیتی به نام پرنده نگری فراهم آورد. موقعیت جغرافیایی خاص این تالاب باعث شده است که از نظر میزان بالای رطوبت و آب با هیچ‌ یک از تالاب‌های ایران قابل مقایسه نباشد و مامن امنی را برای حواصیل ها، اردک سانان، مرغابی سانان کشیم بزرگ، کشیم سیاه گردن، یلوه کوچک، کاکایی و … ایجاد کند.

جاذبه‌های گردشگری تالاب انزلی

 • لاله‌های مردابی
 • پرنده‌گردی
 • پناهگاه حیات وحش سلکه
 • منطقهٔ حفاظت‌شدهٔ سیاه کشیم
 • پناهگاه حیات وحش سرخانکل
 • آبکنار
 • پره صیادان
 • قلم‌گودهٔ بزرگ
 • قلم‌گودهٔ کوچک
 • میان‌پشته کول
 • مرادگوده
 • بندرانزلی
 • چراغ‌پشتان
 • جزیرهٔ خشکی
 • جزیرهٔ سید کاظم باغ
 • جزیرهٔ پیله علی باغ
 • جزیرهٔ میر حسن باغ

حیات وحش تالاب انزلی

پناهگاه حیات وحش سلکه

پناهگاه حیات وحش سلکه محدوده ای به مساحت ۳۶۰ هکتار است که در قسمت جنوبی تالاب انزلی و در محدوده شهرستان صومعه سرا قرار دارد. این منطقه از شمال به تالاب انزلی ، از شرق به رودخانه صوفیانده، از جنوب به مزارع کشاورزی روستاهای هندخانه و صوفیانده و از غرب به رودخانه هندخاله ختم می‏ گردد.

سلکه یکی از مناطق تالابی با ارزش شمال کشور است که سالانه پذیرای تعداد زیادی از پرندگان مهاجر می شود و از محدود تالاب هایی است که عروس غاز و قو و حتی غاز پاکوتاه را میزبانی می کند.

منطقه حفاظت شده سیاه کشیم

در جنوب غربی تالاب انزلی در محدوده شهرستان صومعه سرا، منطقه ی حفاظت شده ای به نام سیاه کشیم قرار دارد که حدود ۴۱۱۴ هکتار، وسعت دارد و جنوبی ترین بخش تالاب انزلی را تشکیل می دهد.

منطقه حفاظت شده سیاه کشیم از شمال به خشکی ماه روزه از مشرق به تالاب انزلی و رودخانه سیاه درویشان ، ازجنوب به محدوده روستاهای لاکسار، نرگستان، چو مثقال گاوکده، کلسر، اسپند و مزارع شمال چکوور و از غرب به مزارع ضیابر، مازران محله، بهمبر و مزارع جنوبی و شیکا محدود می ‏شود.

گونه‌های گیاهی شامل لویی، نی، جگن، بارهنگ آبی، اسپرغان، آقطی، تراپا، لاله تالابی، نیلوفر آبی، سراتوفیلوم، گونه‌های کنار آبزی همچون نی، تاج‌ریزی، سرخاب کولی و گونه‌های خشکی مثل توسکا، گیاهانی هستند که در سیاه کشیم یافت می شوند.

پرندگانی همچون قو، غاز، اردک بلوطی، اردک تاجدار، خوتکا، کله سبز، انواع حواصیل، فیلوش، انواع شکاریان شامل عقاب تالابی، لیل، دلیچه، سنقر تالابی، پرستوهای دریایی، کاکایی و … نیز به عنوان جانداران شاخص این منطقه به شمار می آیند. این منطقه موقعیت مناسبی را برای زادآوری پرستوهای دریایی دارد و بزرگ‌ترین منطقه جوجه‌آوری حواصیل خاکستری در جنوب دریای خزر در آن واقع است. حواصیل خاکستری بزرگ ترین حواصیل در استان گیلان می باشد و در منطقه حفاظت شده سیاه کشیم بیش از ۴۳ جفت از آن زندگی می کنند.

پناهگاه حیات وحش سرخانکل

در محدود تالاب بین المللی انزلی و در غرب سلکه ، منطقه ای به نام سرخانکل وجود دارد که از پناهگاه های حیات وحش کشور محسوب می شود و از طرف شمال به کانال ماهروزه و از طرف جنوب به روستاهای هندخاله، سیاه درویشان و از طرف شرق به رودخانه هندخاله و از طرف غرب به رودخانه تازه بکنده منتهی می گردد. سرخانکل در مسیر رسیدن به منطقه نیلوفرهای آبی قرار دارد و باید از آن گذر کرد.

گونه ی غالب گیاهی این منطقه نی و لوئی است و آزولا، سه کوله خیز، لاله تالابی و نیزار به وفور در آن یافت می شود.

پرندگان مهاجر همچون قو، غاز، چنگر و انواع مرغابی ها، طاووسک، یلوه و کاکایی، در زمستان مهمان سرخانکل می شوند و زندگیشان را در آنجا می گذرانند. در این منطقه ماهیان بومی همچون سوف، هشترخان، کپور، سیم، شوک (اردک ماهی) و ماهیان مهاجر از قبیل ماهی سفید، سفید کولی وسیاهکولی نیز زندگی می کنند.

حصیر

حصیر زیراندازی نرم و سبک و گاه زبر و خشن است که از الیاف گیاهی بافته می‌شود و برگرفته از طبیعت است.

لاهیجان کهن دیار گیلک‌نشین

در لاهیجان زیبایی‌های طبیعت و شهرسازی همدیگر را تکمیل کرده‌اند. موقعیت جغرافیایی این شهر در ناحیه پایکوهی که تپه‌ماهورهای آن را بوته‌های همیشه سبز چای، در ردیف‌کاری‌های منظم هندسی پوشانده است

بازارهای هفتگی گیلان

در شمال ایران به‌ویژه در گیلان تشکیل بازارهای هفتگی سابقه‌ای طولانی دارد تا جایی که برخی از پژوهندگان احتمال می‌دهند رشد شهرنشینی در شمال ایران ارتباط نزدیکی به بازارهای روستایی داشته

بندر انزلی را بشناسید

بندر انزلی معروف به دروازه اروپا مهمترین بندر ایران در ساحل دریای کاسپین است. این شهر در محل پیوستن تالاب به دریا و بر روی رسوبهای دلتایی آن قرار دارد.

موزه میراث روستایی گیلان

در نوع خود در خاورمیانه و آسیای مرکزی منحصر بفرد است و با هدف پحفظ میراث مادی و معنوی مردم سرزمین گیلان طراحی شده است.

تی‌تی کاروانسرا در سیاهکل گیلان

کاروانسرای قدیمی منسوب به خاندان صفوی؛ ساختمانی از سنگ رودخانه‌ای، آجر و ملات گچ و ساروج آرمیده در طبیعت زیبای سیاهکل.

رزرو کنید